R I N O S T E T I C A

YÜKLENİYOR

OP. DR. ALİ KAHRAMAN

ZİGOMATİK ASKI

İçerik

ZİGOMATİK ASKI

Operasyon Süresi

1- 2 (SAAT)

Anestezi Türü

GENEL - LOKAL

ZİGOMATİK ASKI

 

 

Ameliyatsız yüz germe ya da yüz asma yöntemi olan Zigomatik Askı iplerle yüzün gerilmesi yada öne aşağı düşen yüz yapılarının arkaya ve yukarı çekilmesi işlemidir.

 

KİMLERE YAPILIR

Vücudda otuz yaşından sonra baby #DLG (tip 3 #DLG) üretimi yerini tip 1 #DLG üretimine bırakır. Baby #DLG birbirine çapraz bağlandığından yüzey gerilimi fazla olup yüzdeki kas ve yağ dokularını daha sağlam tutar, tip 1 #DLG ise birbirine paralel bağlı olduğundan hem yüzey gerilimi düşük olup yüzdeki kas ve yağ dokularını olması gereken yerde tutamayıp sarkmalara neden olduğu gibi paralel yapısı nedeni ile ciltte kırışıklıklara neden olur.

 

NE TÜR İPLER KULLANILMAKTADIR

 

Zigomatik Askında kullanılan ipleri başlıca kalıcı ve eriyebilen ipler olarak ayırd edebiliriz.

 

Kalıcı ipler

İçi polyester dışı silikon malzemelerden yapılan vücüdun eritemediği maddelerdir.

 

Eriyebilen ipler

 

Polydiaksanon bazlı ipler: vucudda 6 ayda kendiliğinden eriyen ipler olup yüzü asıcı etkileri 2-4 yıl devam etmektedir.

 

Poly L Lactic Asit bazlı ipler: vüvudda 2 yılda kendiliğinden eriyen ipler olup 5-7 yıl etkinlik süreleri vardır.

 

Kendiliğinden eriyen ipler için etki süresi kişinin metabolizmasına, güneş ışını maruziyetine, sigara kullanımına, su alınımına bağlı olarak değişebilmektedir.

 

HANGİ TÜR İPLERİ TERCİH EDİYORUM

Kalıcı iplerde daha fazla etki süresi (5-7yıl) bildirilsede vücut bu ipleri eritemediğinden ip ile sürekli bir savaşım hakindedir buda ipin dıarı atılmasına, kopmasına yada iyileşmeyen enfeksiyonlar gibi oldukça üzücü yan etkilere neden olmaktadır ve bu yan etki riski ip vucudda kaldığı sürece (ömür boyu) devam etmektedir. Kalıcı iplerin bir diğer yan etkisi ise naylon yapıda olduklarından yüzün kas ve yağ yapılarını keserek bu yapıların aşağı sarkmasına izin verebilmekte bu nedenle beklenenin aksine kısa sürede bazı hastalarda yüzün tekrar sarkması ile sonuçlanabilmektedir.

 

Ben kliniğimde tecrübelerime dayanarak hem kendimi hem hastalarımı daha güvende hissettiğim için eriyebilen ipler kullanmaktayım ve tamamen yan etkiden korunmaktayım.

 

TEK ETKİ ASMA yada GERDİRME MİDİR

 

Benim burada hastalarıma önemle belirtmek istediğim konu özellikle naylon olmayan vücudun doğal yapılarından elde edilen PLLA ve PDO yapıdaki ipler yüzde baby #DLG sentezini tetikleme yüzün hem tutucu yapılarını güçlendirdiği gibi hemde cilt kalitesini arttırmaktadır.

İPLE YÜZ GERME (ZIGOMATIK ASKI) CERRAHİYE ALTERNATİF OLABİLİR Mİ?

Her ne kadar basın yayın organlarında Zigomatik Askı yada iple yüz germe teknikleri cerrahi ile kıyaslanmaya çalışılsa da bu yöntemler asla birbirinin alternatifi değildir.

Burada hastalarımızı sarkmanın az olduğu hafif vakalar ve fazla olduğu ileri vakalar olarak ikiye ayırabiliriz.

Hafif vakalar: Burada ip askı ile düzelebilecek hastalarımıza poliklinil ortamında yüz germe işlemi yapılabilecekken aynı gün işlerine dönebilecekken bu hastalara iyileşmenin bir haftadan fazla olduğu yüzde ciddi morarma ve diğer komplikasyonların gelişebildiği ameliyatların önerilmesi asla kabul edilemez. Cerrah burada bu benim fikrim deyip hastaya daha ağır yöntemleri önerme hakkına sahip değildir.

İleri vakalar: Bu hastalarda ipaskı yöntemi ile istenilen sonucun elde edilebileceğinde fazla sarkma mevcut olup hastayı hayal kırıklığına uğratmamak ve zaman ve para kaybıa neden olmamak adına cerrahiye almaktayız.

Ben kliniğimde uygun hastalara ip askı (Zigomatik Askı) yönteminiuygulaeken ileri vakalara ameliyat yapmaktayım.

HANGİ BÖLGELERE UYGULANABİLİR

BAŞ BOYUN

Nasolabial bölge (burundan dudağa uznan oluğun düzeltilmesi)

Marionette çizgisi (dudak köşesinde aşağı uzanan katlantının düzeltilmesi)

Jaw line=Buldog katlantısı (çene ucu ile köşesi arasındaki sarkmanın düzeltilmesi)

Yanaklar

Elmacık Kemikleri: Zamanla yüzümüzdeki sarkma nedeniile elmacık keniklerindeki belirginlik kaybolur ve kişiye üzgün yaşlı bir görünüm verir tecrübeli ellerde ipler uygun yerleştirilerek elmacık ve yanak yapılması mümkündür.

Yüzün oval bölümleri: Altın orana ulaşmak adına özellikle önden bakıldığında çene ucundan köşesine doğru üçgen görünümüne ketkıda bulunulabilmektedir.

VÜCUT

Göğüsler: Çok iri olmayan sarkık memelerin yukarı asılmasında kullanılabilir.

Kollar

Popo: Düz popo yapısı daha belirgin hale getirilebilir.

Bacaklar

 

SIK SORULAN SORULAR

Uygulamalarımı muayenehane ortamında lokal anestezi ile hiçbir ağrı olmadan oldukça konforlu olarak yapmaktayım hastalarım aynı gün işine dönebilmektedir. Tek seans yeterlidir anında etki görülür etki 2-6 boyunca artarak devam eder 5 yıla kadar toplam etki süresi vardır.

Yüz üstü uyumamak dışında önemle dikkat edilmesi gereken bir konu yoktur.

 

Ben kliniğimde kalıcı ipleri kullanmadığımdan dolayı benim uygulamalarımda her hangi bir yan etki riski yoktur.

DAHA AYRINTILI BİLGİ ALMAK İÇİN LÜTFEN WHATSAPP NUMARAMIZ ÜZERİNDEN RINOSTETICA FACE CLINIC İLE İLETİŞİME GEÇİNİZ