R I N O S T E T I C A

YÜKLENİYOR

OP. DR. ALİ KAHRAMAN

ÇENE DOLGUSU

İçerik

ÇENE DOLGUSU

Operasyon Süresi

15 - 35 (DAKİKA)

Anestezi Türü

LOKAL

Çene Dolgusu Nedir? (Jawline Dolgu)

Çene dolgusu; çenedeki hacim kayıplarında ve çeneye istenilen formun verilmesinde kullanılan işlemdir. Günümüz trendi olan oval yüz ve belirgin çeneye sahip olmak isteyen hastaların sıkça başvurduğu bir yöntemdir. Yapısal olarak çenesi küçük olup bundan rahatsız olan hastalar kolayca istedikleri çeneye sahip olabilir. Aynı zamanda kaza sonucunda çenede oluşmuş olan doku kayıpları ve form bozukluklarında çene dolgusu işlemi ile kolayca giderilebilmektedir.

Dolgu için hangi malzemeler kullanılır?

Dolgu için üç ana yöntem vardır:

  • Birincisi hyaluronik asit adı verilen vücudumuzda zaten nem maddesi olarak bulunan enjeksiyonlar ile.
  • İkincisi hastanın kendi yağından elde edilen yağ dolgusu ile.
  • Üçüncüsü ise kök hücre destekli yağ enjeksiyonu.

Ağrılı bir uygulama mı?

Çene dolgusu hyaluronik asit ile yapıldığı durumlarda ağrısızdır. Hastaya muayenehanede anestezik krem sürülür, yaklaşık yarım saat içerisinde hasta enjeksiyondan en az acı duyacak seviyeye gelir ve uygulama yapılır.

Yağ enjeksiyonu veya kök hücre destekli yağ enjeksiyonu yapılacağı durumlarda öncesinde hastadan liposuction operasyonu ile yağ alınması gerekir.

Çenede görülen en yaygın şekil bozuklukları nelerdir?

Çenede görülen en yaygın şekil bozukluğu doğuştan kaynaklanan çenenin yüze oranla küçük yada asimetrik kalmasıdır. Kazalar ve travmalara bağlı olarak doku kayıpları ve şekil bozuklukları dolgu uygulamaları ile giderilebilen diğer şikayetlerdir. Aynı şekilde zamanla yaşa bağlı olarak çene dokusunun zayıflaması, çenenin istenilenden fazla kıvrımlanması sıkça rastlanan şekil bozukluklarındandır.

Dolgu uygulamasının yararlı olduğu durumlar:

Dolgu uygulaması çenedeki hacim kayıplarının ve form bozukluklarının giderilmesinde yararlıdır.

 

Çene dolgusu nasıl yapılır?

Çene dolgusu hyaluronik asit ile yapılıyorsa hastaya muayenehanede anestezik krem sürülür yaklaşık yarım saat içerisinde hastanın çenesi uygulamada iğne acısını en az hissedecek kadar uyuşmuş olur, sonrasında hastaya uygulama yapılır.

Yağ dolgusu ile yapılacak ise önce hastadan liposuction operasyonu ile yeterli miktarda yağ alınması gerekir. Bu yağ hastanın durumuna göre basen yada karın bölgesinden alınır. Sonrasında doktor ameliyathanede alınan yağı yüze enjekte edilecek şekle getirir ve çeneye yağ enjeksiyonu yapılır.

Çene dolgusu kim tarafından uygulanmalı?

Çene dolgusu hyaluronik asit ile yapılıyor ise, estetik cerrah, dermatolog ya da medikal estetik uzmanı tarafından uygulanır.

Çene dolgusu yağ enjeksiyonu veya kök hücre destekli yağ enjeksiyonu ile yapılacak ise sadece plastik cerrah tarafından yapılabilir. Kök hücre destekli yapıldığı durumlarda yağın içerisindeki kök hücrelerin çoğaltılması için hastadan alınan yağın Sağlık Bakanlığı onaylı kök hücre laboratuvarına gitmesi gerekir.

Uygulama Süresi

Çene dolgusunun uygulama süresi hyaluronik asit ile yapıldığında, yarım saat anestezik kremin etkisini göstermesi ve maksimum yarım saat dolgu uygulaması ile toplamda 1 saat kadar süren bir klinik içi işlemdir.

Yağ dolgusu ile yapıldığı durumlarda hastadan liposuction yöntemi ile basen ya da karın bögesinden yağ alınması ve sonrasında yağın çeneye enjekte edilebilir hale getirilmesi bir ameliyat sürecidir ve yaklaşık olarak 2 saat sürer. Kök hücre destekli yağ enjeksiyonu ile dolgu yapılacağı durumlarda hastadan liposuction yöntemi ile yağ alınır ve 1-2 saatlik sürebilir. Sonrasında kök hücrelerin istenilen sayıda çoğaltılması ve ayrıştırılması için alınan yağ Sağlık Bakanlığı onaylı kök hücre laboratuvarına gönderilerek hücrelerin üremesi beklenir, bu da yaklaşık 3-6 haftalık bir süreçtir. İstenilen sayıda kök hücre elde edildikten sonra hastaya uygulama yapılır.

Çene dolgusunun avantajları

Çene dolgusu çok büyük cerrahi müdahaleye gerek kalmadan istenilen form ve hacmi hastaya kazandırdığı için çok avantajlı bir uygulamadır.

DAHA AYRINTILI BİLGİ ALMAK İÇİN LÜTFEN WHATSAPP NUMARAMIZ ÜZERİNDEN RINOSTETICA FACE CLINIC İLE İLETİŞİME GEÇİNİZ