Burun Ucu Estetiği

Burun Ucu Estetiği, burun ucundaki şekil bozukluklarını düzeltmek için yapılan operasyondur. Burun ucu estetiği ameliyatı sadece burun ucundaki kıkırdaklara yapılan düzeltme işlemidir. Bu işlem ile burun kanatları daraltılabilir, sarkık, uzun, kalın, dar, geniş veya yüksek burun uçları yeniden şekillendirilebilir, burnun dudak ile yaptığı açı bu sayede değiştirilebilir. 18 yaş sonrası erkek ve kadınlarda uygulanabilir.

Burun Ucu Estetiği operasyonlarında şişlik ve morluk neredeyse görülmez, oluşabilecek ödem de kısa sürede geçer.

Burun Ucu Estetiği operasyonu sonrasında burun ucunuzda hissizlik durumu görülen etkiler arasında yer almaktadır. Bu durum 2-3 ay içerisinde azalarak düzelme göstermektedir. Gerekirse hastaya, burnuna nasıl masaj yapılacağı öğretilir.

Operasyonun ardından 3 gün sonra lens, 1 ay sonrası hafif çerçeveli gözlük, 3 ay sonra ise ağır çerçeveli gözlük kullanılabilir. Ameliyat sonrası burun içinde oluşan şişlik ve kabuklara bağlı olarak bazen hafif burun tıkanıklığı yaşanabilir. Bu durum yaklaşık 2 ay içinde azalarak ortadan kalkar.

Operasyon sonrasında hasta 2 hafta içinde hafif tempolu egzersizlere, 6 hafta içinde ağır egzersizlere başlayabilir, 6 ay- 1 yıl içerisindeyse burun ucu son şeklini alır.

Op.Dr.Ali Kahraman