R I N O S T E T I C A

YÜKLENİYOR

OP. DR. ALİ KAHRAMAN

BURUN ESTETİĞİ

İçerik

BURUN ESTETİĞİ

Operasyon Süresi

1.5 - 2.5 (SAAT)

Anestezi Türü

GENEL ANESTEZİ

Burun Estetiği

 

Burun estetiği ameliyatı günümüzde en sık yapılan ve olumlu sonuçları son derece yüz güldürücü olan estetik ameliyattır.

Ameliyatınızın estetik yönden olduğu kadar fonksiyonel yönden de başarılı olabilmesi yani ameliyat sonrasında burundan rahat nefes alabilmeniz için estetik ameliyat sırasında burun fonksiyonlarınızın dikkatli bir şekilde korunması çok önemlidir.

 

Ameliyat öncesinde buruniçinde nefes almanıza engel olan eğiklik (deviasyon), burun eti büyümesi (alt konka hipertrofisi) ya da sinüzit gibi problemleriniz olması durumunda aynı ameliyat sırasında bunların da uygun tekniklerle çözülmesi gereklidir.

 

Yüzün orta kısmında en belirgin ve önemli anatomik ve estetik yapı olan burnun estetik ve fonksiyonel ameliyatlarında kullanılan cerrahi teknikler ve teknolojiler daha iyi görsel ve fonksiyonel sonuçlar alınması yanında ameliyat sonrasında daha hızlı ve konforlu iyileşme dönemi sağlamaya yönelik olarak sürekli gelişmektedir.

 

Burun ameliyatınızda günümüz ölçütlerine göre başarılı olarak kabul edilecek estetik ve fonksiyonel sonuçlar alınabilmesi için ameliyatınızı yapacak doktorunuzun burun cerrahisialanında son derece tecrübeli olması yanında bu konudaki güncel bilgileri, cerrahi teknikleri ve piezoelektrik (ultrasonik) cerrahi gibi teknolojileri yakından takip edip uygulayabiliyor olması gerekir. Burun estetik ameliyatlarında başarının en önemli ölçütü ise hasta mutluluğudur. Bu da ameliyat sonunda burnun arzu edilen görünümde olması ve rahat nefes alması ile mümkün olabilir.

 

Ameliyatınızda arzu ettiğiniz görsel sonuçların elde edilebilmesi için ameliyattan beklentilerinizin ameliyat öncesinde doktorunuz tarafından tam olarak anlaşılmış olması oldukça önemlidir. Son yıllarda kullanılmaya başlanan üç boyutlu dijital görüntüleme sistemleri ameliyatın olası sonuçlarının dijital görüntüler üzerine uygulanması yolu ile sizin ameliyattan beklentilerinizi tam olarak ifade edebilmenize olanak sağlarken ameliyatınızı yapacak burun estetiği doktoru da bu beklentileri karşılayacak müdahaleleri planlamasına yardımcı olmaktadır.

Burun Estetiği Kimlere Yapılır ?

 

Burun estetiği yapılamayacak hasta grubu aslında yok gibidir. Karaciğer vb. gibi organ yetmezliği, psikolojik sorunlar ve ciddi kanama bozukluğu dışında burun estetiği ameliyatına engel olacak sağlık durumu yok gibidir.

 

Burun şeklinden memnun olmayanlar yada travma sonucu burun yapısının bozuk olduğu hastalar başlıca hasta grubumuzu oluştururlar.

 

Kızlarda 15-16 erkeklerde 16-17 yaşlarından itibaren bu ameliyatlar yapılabilir.

 

Burun estetiği operasyonu tipleri nelerdir?

 

Burun estetiği operasyonları operasyon tipine göre iki ana başlıkta toplanabilir.

 

Açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti

 

İki operasyon arasındaki tek fark, açık operasyonda hastanın her iki burun deliği arasındaki kolumella denen alana yaklaşık 3-4 mm’lik bir kesi yapılması, kapalı teknikte bu kesinin yapılmamasıdır. Bunun dışında günümüzde birçok rinoplasti tekniği varmış gibi sanal dünyada isimler karşımıza çıkmaktadır. Bu isimlerin büyük bir kısmı marketing amaçlı üretilmiş, bilimsel olmayan terimlerdir. Literatüre girmiş önemli rinoplasti teknikleri:

  • Prezervasyon rinoplasti: burun sırtı törp, keski veya başka aletlerle traşlanmadan burun içinden çıkarılan kemik ve kartilaj parçaları ile burun sırtındaki kamburluğun azaltılması tekniğidir. Avantajı hastanın daha çabuk iyileşmesi ve osteotomi komplikasyonlarının daha az rastlanılmasıdır. Her hastada uygulanabilir bir teknik değildir. Deneyimsiz ellerde önemli sorunlarla sonuçlanabilir. Push down ve Let down teknikleri bu başlık altındadır.
  • Piezo rinoplasti: rinoplasti sırasında yapılan kemik kesilerinin ultrasonik aletler yapılmasıdır. Avantajı bu şekilde yapılan operasyonlarda kemik kesilerin iyileşirken daha az sorun yarattığı bilinir. Dezavantajı bu operasyon tekniğinde burun cildininin sadece üst kısmının kaldırılması yeterli olmaz, çene kemiklerine kadar cildin açılması gerekir. İddia edildiği gibi bu operasyonda şişlik ve ödem olmadığı doğru değildir, piezo uygulanan olgularda da 72. Saat civarında ödem-şişlik-morluk olabilir.
  • Soft Rinoplasti (Sütür Rinoplastisi): kalıcı dikişlerle burun ucunu kaldırma cerrahisidir. Burun ucundan girilerek dikiş ile burun ucu yukarı kaldırılıken herhangi bir kesi ve kırma işlemi yapılmaz. Kısa, kolay ama bazen kalıcılığı olmayabilen bir metottur.
  • Botox ve Dolgu ile Burun şekillendirme: Çok tercih edilmeyen yöntemlerdir. Çünkü geçici bir süre hastaya güzel görünüm verir ve şekil hızla eski haline döner. Basit ama deneyimsiz ellerde uzun sürecek komplikasyonları olabilen tekniklerdir.

SIK SORULAN SORULAR

Burun estetiği operasyonlarından sonra burun ateli ilk çıkarıldığında hasta burnunu hafif ödemli ve daha kalkık görür. Günler içinde burun şeklini hızla alır. 15 günden sonra dışarıda ameliyat oılduğu belli olmayacak hale gelir. Kalıcı şekil genellikle operasyonun 1. yılında oluşur, bazen kalın ciltlerde bu zaman 2-3 seneyi bulabilir.

Burun estetiği operasyonları özel durumlar dışında hastanede yatmayı gerektirmeyen günübirlik cerrahlilerdir. Burun içine hastaların yaklaşık %90’ ında müdahale etmek gerekir. Burun içine müdahale yapılan hastaların burun içine burun tıkanıklığını azaltmak için içinde kanalları olan ve hastaların nefes alabildiği silikon splintler konur. Artık burunu tam tıkayan tamponlar burunda pek kullanılmamaktadır. Bu silikonlar ofis şartlarında kolay bir şekilde , hasta ağrı hissetmeden ameliyattan sonraki 2. gün çıkarılır. Hastaların operasyondan sonra çok sıcak şeyler yiyip içmesi, sıcak ortamlarda kalması, ıkınması ve ağır kaldırması kanama riskini arttıracağı için önerilmez. Burun dışını korumak için burun dışına yerleştirlen ateller ameliyatın 7. gününde çıkarılır. Hastaların yaklaşık 10 gün kadar burunu su temasından korumaları önerilir. Kemik düzeltmeler sırasında yapılan planlı kemik kırıklarının tam iyileşmesi 8-12 hafta kadar sürer. Bu süre zarfında hastanın burnunu travmadan koruması ve güneş gözlüğü dahil gözlük takmaması önemlidir. 

Operasyon süresi hastanın estetik bozukluğunun tipine, yapılacak burun içi ek müdahalelerinin sayısına göre değişir. Ortalam 1 saat ile 3 saat arasında süren operasyonlardır. Revizyon (ikinci kez yapılan burun estetiği)  işlemlerinde bu süre 1-2 saat kadar uzayabilir. Bazen küçük revizyon işlemleri 5-10 dakika da sürebilir.

Burun estetiği ile beraber gerekliiğinde burun etlerinin (konkaların) küçültülmesi, burun bölmesi eğrilikleri (deviasyon) operasyonları, polip operasyonları ve sinüzit ameliyatları da yapılabilir.

 

Burun estetiği ameliyatlarının neredeyse tamamı burnu daha küçültme ve çizgilerini düzeltme amaçlıdır. Dolayısı ile burun tıkanıklığı olmayan hastalarda rinoplasti sonrası eğer burun içi gözardı edilirse burun tıkanıklığı oluşabilir. İdeali burun estetiği operasyonundan önce endoskopik kameralarla burun içinin değerlendirilmesi, olası burun tıkanıklığı yapabilecek patolojiler (deviasyon ve burun eti büyüklüğü) varsa bunların da operasyon sırasında tedavi edilmesidir. Operasyon öncesi bile burun tıkanıklığı olan olgularda gerekirse bir BT ile tıkanıklık yapma olasılığı bulunan tüm noktaların belirlenmesi ve operasyon planına bunların da eklenmesi gerekebilir. Çünkü burun sadece estetik bir organ değildir. Buruna yapılan müdahaleler sonrası burun tıkanıklığı problemi olmaması, kokunun azalmaması, hatta daha da iyi olması gerekir. Bu nedenle sadece burun dışına müdahale yapılıp içinin ihmal edilmesi kabul edilemez.

DAHA AYRINTILI BİLGİ ALMAK İÇİN LÜTFEN WHATSAPP NUMARAMIZ ÜZERİNDEN RINOSTETICA FACE CLINIC İLE İLETİŞİME GEÇİNİZ