YÜZ ANALİZ FORMU
Yüzünüzdeki Mutluluğun Merkezi
Bizi Arayın : +90533 406 47 93

Horlama Cerrahisi

Horlama ve Uyku Apnesi Cerrahi Tedavi Yöntemleri

Horlama ve uyku apnesi rahatsızlıklarında probleme sebep olan hava yolu tıkanması çoğunlukla tek bir bölgede olmayıp aynı anda farklı anatomik bölgelerde farklı derecelerde problem bulunabilmektedir. 


Basit horlamada hem hava yolundaki problemin daha hafif olması hem de kişinin sağlığı için sakınca yaratmayan daha çok yatak partnerini ilgilendiren sosyal bir problem olması nedeni ile cerrahi tedavisinde damak ya da dil kökü bölgelerinin radyofrekans ile küçültülmesi ya da damak içi implantlar (Pillar prosedürü) gibi daha az invaziv yöntemler tercih edilmektedir.

 


Hava yolunda tıkanmanın oluştuğu bölgeye ve tıkanmanın şekline göre farklı tedavi yaklaşımlarının tercih edildiği bu hastalık grubunda cerrahi tedavi yöntemlerin gündeme geldiği başlıca durumlar:

AHİ (Apne hipopne indeksi) değerinin 5 in üzerinde olması
Kan Oksijen doygunluğunun %90’ın altında olması
Gün boyu uyku halinin günlük hayatı etkilemesi
Uyku apnesine bağlı olarak belirgin kalp ritim bozukluğu oluşması
Hastalığa yol açan, cerrahi yöntemlerle müdahale edilebilecek belirgin anatomik problemin saptanması
Pozitif basınçlı hava maskesi (CPAP) başta olmak üzere diğer tedavi metotlarından fayda görmemiş olması
Burun ameliyatları (Burun tıkanıklığına yönelik ameliyatlar)
Yumuşak damağa yönelik ameliyatlar
Dil köküne yönelik ameliyatlar
Alt ve üst çene kemiklerinin ilerletme ameliyatları (Maksillomandibüler ilerletme)
Dil kaslarının sinirinin uyarılması (Hipoglossus siniri stimülasyonu)
Hava yolunun boyunda dışarı açılması (Trakeotomi)
Görüldüğü gibi insanın kafasını karıştırabilecek bir çok yöntem olsada horlamada günümüzde en sık kullanılan ameliyat antetiyor palatoplastidir. Bun ameliyatta Yumuşak Damak öne doğru gerilmekte ve arkada rahat nefes alınabilecek mesafe bırakılmaktadır. Horlama hastalarında eskiden yapılan küçük dilin alınması günümüzde asla yapılmamalıdır jüçük dil yutkunmada önemli görevlere sahiptir ve artık yeni geliştirilen tekniklerle küçük dili almadan hastalarımızı rahatlatabilmekteyiz.

 

Horlama şikayeti ile gelen anteriyor palatoplasti ile küçük dil alınmadan tamamen rahatlayan hastamızın ameliyattan sonraki üçüncü ay görüntüsü.Konu Hakkında Soru Gönderin