Rinostetica 0505 334 41 57

BLOG

Çalışma Saatlerimiz : Pazartesi den Cumartesiye - 9:00 - 18:00

Kimyasal peeling

Kimyasal peeling

Kimyasal peeling

Kimyasal Peeling; Zamana Karşı Dostumuz

 

 

Zaman kontrol edemediğimiz durdurulamaz bir süreç. Ve maalesef bu sürecin en temel ögesi yaşlanmak. Yaşlanmanın da en önemli belirtileri yüzümüzde oluyor. Genetik olarak hücre yenilenmesindeki azalma, hava kirliliği, sigara kullanımı, diyabet ve belki de en önemlisi UV güneş ışınları yüzümüzdeki yaşlılık belirtilerine neden oluyor. Aslında her şey mimiklerimiz sırasında gelişen çok ince çizgilerle başlıyor.

Hasta bu aşamada kişisel bakımına dikkat etmezse süreç ilerliyor çizgiler yüz hareketi olmadan da belli olan oluklara dönüşüyor. Bu arada cildimizde güneş lekeleri bayanlarda hamilelik lekeleri oluşmaya başlıyor. Ciltteki renk değişiklikleri en belirgin olarak alt göz kapaklarında olsa da yüzümüzün her yerinde olabiliyor.

Cilt gözeneklerindeki genişleme de yaşlılık sürecinin getirdiklerinden. Hücre yenilenmesinin azalması ile birlikte cildimizin incelmesine bağlı su kaybı artıyor bu durum ciltte gerginlik azalmasına cildin alttaki tabakaları daha güçsüz sarmasına ve sarkmalara neden oluyor. Sarkmaların önemli nedenlerinden biride yer çekimi etkisi yer çekimi etkisi ile yüzümüzde yağ tabakası kendini sınırlayan ve yüze güzel kontur hatları veren bağ dokusu (ligament) üzerinden sarkarak yaşlılık belirtilerinin oluşmasına neden oluyor. Yüz yaşlanmasında enteresan bulgulardan biri insanoğlunun yaşlanma ile metabolizma hızının azalmasına bağlı olarak genel olarak kilo lama eğiliminde olmasına rağmen yüzdeki yağ katlarının azalma eğilimi vardır.

Kimyasal peeling cilt yaşlanmasında bize yardımcı oluyor cilt gençleşmesini sağlıyor. Buradaki temel felsefe yaşa iyileşmesinin uyarılmasıdır iyileşen doku eskisinden daha canlı daha genç görünümlü oluyor. Aslında yaşlanma ve gençleşme birlikte olan bir süreçtir cildimizdeki hücreler bir yandan yaşlanırken bir yandan daha genç hücreler oluşuyor peeling burada tüm hücreleri temizlerken alttan daha genç hücrelerin gelmesi uyarılıyor.

Peeling uygulamarında yüzeyel, orta ve derin şeklinde uygulamalar vardır. Yüzeyel peeling daha çok renk değişiklikleri ve ince çizgilerde kullanılırken orta ve derin peeling daha derin çizgilerde yara izlerinde yağlı kaba ciltlerde geniş gözenekli hastalarda tercih edilir.

Ben burada peeling’in bir sakıncasında da bahsetmek istiyorumn özellikle uygulamadan sonra bazı hastalar özel bakım gerektirebilir bir önemli dikkat edilmesi gereken konuda peeling den sonra ciltte daha önce olmayan renk değişiklikleri görülebilir bu durumuda ancak konunun uzmanı bir hekimin öngörebileceğini düşünüyorum. Ben klinik uygulamalarımda yüz gençleşme isteği yada yüzünde leke yara vs. ile gelen hastalarımda cilt yapısının ayrıntılı değerlendirmesinden sonra en uygun cilt gençleştirme tekniğini kullanıyorum son zamanlarda peeling’e uygun olmayan hastalarda rollermezoterapimezoroller vs. uygulamarım giderek artıyor.

Yüzümüz belkide en önemli estetik organımız kulak burun boğaz hekimliği de 5 yıl boyunca sadece yüz bölgesi anatomisi, fizyolojisi ve hastalıkları ile donatılan bir bıranştır. Branşımızında ana konularından biri rinoplasti, ameliyatlı ya da ameliyatsız yüz gençleştirme tedavileridir.

Siz değerli hastalarıma burnunuza ve yüzünüze ameliyat ya da herhangi bir medikal uygulama yaptırmadan önce mutlaka bir kulak burun boğaz hekimine danışmanızı öneririm.

Sevgi ile kalın 

              Genç kalın

Op. Dr. Ali KAHRAMAN

0 505 334 41 57

0 Yorum

Açıklama: Konuyla ilgili yorum ve düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz veya sormak istediğiniz soruları bize gönderin en kısa sürede cevaplayalım.

Doktora Sorun

Konuyla ilgili sorularınızı buradan bize gönderin en kısa sürede cevaplayacağız.

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar *

Loading...