Rinostetica 0505 334 41 57

BLOG

Çalışma Saatlerimiz : Pazartesi den Cumartesiye - 9:00 - 18:00

Blog

b gerilmeden genç kalın

b clostridium botulinum denilen bakterinin toksinidir aslında. 1970 yılından beri tıpta kullanımı vardır. İlk yıllarda b spastik kas hastalıklarında kullanılmaktaydı spastik çocuklar, boyun tutulmaları gibi kas hastalıklarında kasları gevşetmek için kullanılan b'un estetik alanına girmesi bu hastalarda başka amaçlarla kullnılsada ciltlerinde olumlu değişiklikler görülmüş ve estetik amaçlı uygulamalara başlanmıştır. 

bun etki mekanizmasını iki şekilde özetleyebiliriz

1: kas gevşetici

2. sinir sistemi aşırı aktivasyonunun optimize edilmesi

Kas gevşetici etki sinir kas kavşağında kasların aşırı kasılmasını sağlayan asetilkolin (Ach) denilen mediatörün sinir son uçtan kasa iletilmesini engeller bu durumda aşırı kasılan kasta rahatlama olur. 

Sinir sistemi: Bazen sempatik ve parasempatik dediğimiz sinir sistemi bölümlerinden her hangi bir yada ikisinde birden aşırı aktivasyon olur. Sempatik ve parasempatik sistem genellikle birbirine zıt etki gösterir ve vucutta bir denge içinde çalışırlar eğer biri diğerine baskın gelirse bazı semptomlar ortaya çıkar. Sempatik aktivasyonda hipertansiyon, titreme, sinirlilik, ateş, idrara çıkamama, ishal, ciltte kuruluk, çarpıntı vs olurken eğer parasempatik sistem baskın ise sık idrar yapma, terleme, kabızlık, hipotansiyon, kalp hızında düşme vs sorunlar ortaya çıkar.

Genel olarak vucudumuzda özelliklede yüzümüzde yaşlanma nasıl oluyor diye bakacak olursak bunu genetik ve çevresel faktöelerle özetleyebiliriz.

Genetik: Hüzre yenilenmesinin yavaşlaması, doğuştan kodlanmış hücre ölümleri, cilt altı bağ dokunun kendini iyi yenileyememesi kollajen liflerde azalma elastik liflerde artma olmasına rağmen yapısının bozulması, kollajen ve elastin lif üç boyutlu düzeninin bozulması, tip 1 kollajen dominasının tip 3 kollajen lehine değişmesi, cilt kalınlığında azalma, cilt tabakasının su tutucu görevinde zayıflama ve ciltten su kaybının artması, derinin doğal gerginliğini kaybetmesi, kemik dokular ile cilt arasında bulunan liflerin yapısının bozularak cidde olan desteklerinin azalması, aşırı kas aktivitesi ile ciltte kırışıklıkların kalıcı olması vs...

Aslında cildimiz sürekli bir dökülme süreci yaşar üst tabakadaki hücreler dökülürken alttan gelen bazal hücerler dediğimiz hücreler yukarı doğru farklılaşarak sürekli yeni cildi destekler. Bu mekanizma zamanla cildin incelmesine neden olan yenilenmenin zayıfladığı dökülmenin arttığı bir oluşuma doğru yönelir. Bu durumda cilt incelir gerginliği azalır su kaybı artar kurur hassaslaşır incelen gerginliği azalan cilt sarkar ve kırışıklıklara neden olur.

Cilt altı yağ yastıklarında da zamanla azalma meydana gelmesi yüzün belirli bölgelerinde çökmelere neden olur ayrıca yağ yastıklarını destetkleyen liflerinde yapısının bozulup destek görevini yapamaması ilede yağ dokusunun yerçekimi etkisi ile bu tutucu liflerin üzerinden sarkmasıda yaşlılşık belirtilerinin gelişmesine neden olur.

Doğal oalrak mimik hareketlerimiz vardır bunada yüzdeki mimetik kas aktivitesi neden olur. Hayatın ilk yıllarında cilt ve cilt altı doku kalitemiz yüksek olduğundan bu kas hareketlerine rağmen cilt ve cilt altı dokularımız yüzümüze pürüzsüz görünüm verir ancak zamana yukarıda sayılan mekanizmalar nedeni ile kas hareketleri ile oluşan mimikler sırasında ciltte kırışıklıklar belirir cilt ciltaltı yapıların dahada bozulması ile bu kırışıklıklar mimiklerimiz olmadan istirahat halinde de belirginliğine devam ederler.

 

Çevresel fak: Sigara kullanımı, hava kirliliği, güneş ışınları ve radyasyon bunlar arasındaddır.

Peki nasıl oluyorda b böyle mucizevi bir şeklilde ciltte yaşlanmayı durduruyor hatta daha gençleşmesini sağlıyor. Daha öncede belirttiğimiz gibi kas harekleri, mimikler aslında mekanik olarakl cilt ve cilt altı dokunun üç boyutlu yapısını sürekli zorlamaktadır ve kırıştırıcı etkide bulunmaktadır. Yaşamın ilk yıllarında cildin gergin sağlam elastik yapısı bu etkileri gizlesede zamanla cildimiz kaslara direnç gösteremez ve kırışmaya başlar. İşte b kas gevşetici etkisi ile cildi kasların bu yıpratıcı etkisinden kurtarır ve cilt yaşlanmasının önüne geçer. Burada asıl merak edilmesi gereken nasıl oluyorda yaşlı cilt görünümü daha genç hal alıyor gerçekten uyguladığımız bölgede cilt daha kalın nemli ve parlık canlı düzgün hale geliyor. Kasların aşırı aktivitesi kırılınca dokuda bir lenfödem oluyor buda cilt ve cilt altının hacim kazanmasına, düzleşmesine, nemlenmesine, daha çok beslenenrek canlı parlak görünmesine neden oluyor.

bun sinir sistemi üzerine olan faydasından bahsedecek olursak bazı hastalarda aşırı parasempatik sistem aktivasyonu olur ve aşırı terleme görürüz. Bu durum sıklıkla koltuk altlarında, avuç içlerinde ve ayaklarda görülür. Buradaki terlemeler daha öncede bahsedildiği gibi parasempatik sistem aktivitesi ile olur eğer biz bölgesel olarak buralarda küçük küçük enjekisyonlarda bu aktivasyonu b ile durdurursak terlemeyi başarılı bir şekilde tedavi edebiliriz.

özet olarak;

• Alındaki yatay kırışıklıklara
• Kaş ortasındaki kızma çizgilerine
• Göz çevresindeki kaz ayaklarına
• Düşük kaşlara
• Dudak üstündeki sigara çizgilerine
• Burun kenarındaki tavşan çizgilerine
• Aşırı terleme olan avuç içi , ayak tabanı ve koltuk altına 

aşırı tükrük salgılanan durumlarda b yapılabilir.

Peki bu kimlere yaptırmalıyım; b bir bakteri toksini olup uygun dozlarda uygun yerlere kullanılması gereken bir ilaçtır aslında bununda mutlaka özel eğitimini almış hekimler tarafından yapılması gerekir. Dolgu uyglamarında olduğu gibi bu konularda üzücü sonuçlar ile karşılaşmamak için hastalarıma uzman bir hekime tedavi olmalarını öneririm.

bu ne zaman ve kimler yaptırmalıdır; ben bu 2003 yılı Türkiye'ye ilk ithal edildiğinden beri uygulayan binlerce hastalık tecrübesi olan bir hekim olarak belirtmek isterim ki kaş arasındaki kırışıklıktan şikayet eden 19 yaşında hastam olduğu gibi göz kenarlarının düzelmesini isteyen 84 yaşında hastamda oldu.

b etkisi 4-6 ay sürer bu durumda senede ortalama 2 enjeksiyon yaptırmamız gerekir. Bu durumda cilt yaşlanmamız oldukça yavaşlayacak hatta dahada gençleşecektir. Eğer 60 yaşına gerldiğimizde 45 yaş gibi görünmek istiyorsak ortalama 25-30 yaşından itibaren nasıl ki dişlerimiz çürümesin diye sürekli diş fırçalıyorsak yüzmüzde yaşlanmasın diye senede 2 b uygulaması yaptırmalıyız.

Sevgi ile kalın

 Genç kalın

Op. Dr. Ali KAHRAMAN

0 505 334 41 57

0 Yorum

Açıklama: Konuyla ilgili yorum ve düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz veya sormak istediğiniz soruları bize gönderin en kısa sürede cevaplayalım.

Doktora Sorun

Konuyla ilgili sorularınızı buradan bize gönderin en kısa sürede cevaplayacağız.

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar *

Loading...