Rinostetica 0505 334 41 57

BLOG

Çalışma Saatlerimiz : Pazartesi den Cumartesiye - 9:00 - 18:00

Blog

TÜKRÜK BEZİ HASTALIKLARINDA b KULLANIMI

TÜKRÜK BEZİ HASTALIKLARINDA b KULLANIMI

Tükürük bezleri baş boyun bölgesinde, ağız içinde ve yutakta bulunur 3 çift majör (büyük) tükrük bezi ve çok sayıda minör (küçük) tükrük bezi bulunur. Majör tükrük bezleri birer çift olmak üzere parotis (kulak önü) submandibuler (çenealtı) sublingual (dil altı) tükrük bezleridir. Minör tükrük bezleri agız içi ve yutakta serpilmiş halde binlerce adet bulunur.

İnsanoğlu günde ortalama 1lt tükrük salgılar. Konuşma ve yutkunma için normal tükrük salgısı şarttır. Tükürük salgısının artması ve azalmasına bağlı hastalıklar gelişebilir. Bu durumlarda bu tedavide kullanabiliyoruz.

b, clostridium botulinum denilen bir bakterinin toksinidir. Bu toksin kas sinir kavşağında asetilkolin (Ach) denilen kasın kasılmasını sağlayan maddenin salınmasını engeller. Ach aynı aynı zamanda sinir sisteminin sempatik ve parasempatik olan iki fonksiyonel bölümünün parasempatik kısmının çalışmasından sorumludur. Tükrük bezi hastalıklarında bun parasempatik sistem inhibe edici etkisinden faydalanıyoruz. bun tükrük bezi hastalıklarında kullanımı 2 amaçlı olarak özetleyebiliriz.

1.ESTETİK

2. FONKSİYONEL

Estetik olarak bazen büyük tükrük bezleri parotis (kulak önü) ve submandibuler (çene altı) bez aşırı hipertrofiye (büyüme) olarak yüzde kulak önünde ve çene altında şişlik ve kontur bozulmasına neden olabilirler. Bu durumda bez içine yapılan b enjeksiyoları ile bezler küçültülmekte ve kontur düzenlenmesi sağlanabilmektedir.

Fonksiyonel olarak tükrük bezi aşırı çalışması ile aşırı tükrük salgısı (salya) insanları sosyal ortamlarda rahatsız edebilmektedir. Normalde tükrük salgısı bazal (temel) ve aktive olmuş şeklinde olur. Hastalığa neden olan aşırı salgı durumunda bazal salgı genellikle normal olup aktive salgı (sinirlilik, heyecan, çok çalışma, çok konuşma vs. gibi durumlarda) artmıştır. Burada bazal salgıdan submandibuler ve sublingual bezler sorumlu iken aktive salgıdan parotis bezleri sorumludur.

Ben hastalarımı tedavi ederken öncelikle hemen b yapmadan hastanın ne durumda olduğunu anlamaya çalışırım eğer hastamın şikayetleri yukarda bahsettiğim aktive durumlarda oluyorsa sadece parotis bezi enjeksiyonları ile hastalarımı tedavi edebiliyorum. Eğer parotis enjeksiyonu yeterli olmadı yada hastanın bazal salgısında artış olduğunu düşünmüşsem submandibuler ve sublingual bez enjeksiyonları ile hastalarımı tedavi ediyorum.

Burada benim hastalarıma pratik önerim doktorun hangi ilacı kullanacağını sorgulamalarıdır. Piyasada iki çeşit b bulunuyor bunlardan biri orijinal ilaç iken diğeri maalesef çok daha ucuz ve yan etikileri daha çok görülen markadır. Bu konuya dikkat edebilirlerse daha sağlıklı tedavi olabilirsiniz.

Sevgi ile kalın

               Genç kalın

 

1 Yorum

Doktora Sorun

Konuyla ilgili sorularınızı buradan bize gönderin en kısa sürede cevaplayacağız.

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar *

Loading...