Rinostetica 0505 334 41 57

BLOG

Çalışma Saatlerimiz : Pazartesi den Cumartesiye - 9:00 - 18:00

Blog

Burnunuz Yanlız Değildir

Yüz yıllar içinde tıbbın gelişmesi; hastalıkların bazı anatomik ve fonksiyonel gruplaşmarı tıpta hekimlerin branşlaşmasına neden olmuştur. Kulak burun boğaz hastalıkları ve baş-boyun cerrahisi branşı gelişimi de tesadüf değildir. Burnumuz yüzümüzün ortasında etrafındaki sinüsler, kulak ve boğazımız ile yakından etkileşen bir organdır.

Tüm sayılan bu organlardaki sorunlar burnu etkileyebileceği gibi burnumuzda tüm bu organları etkileyebilir. Son zamanlarda artan burun estetiği ameliyatları (rinoplasti) göstermiştir ki burunda aslında hemen hemen hiçbir zaman sadece ve sadece estetik sorunun olduğu bir durum yoktur. Benim hastalarımda yaptığım ayrıntılı değerlendirmeler sonucu eğer hastamızı gerektiği gibi muayene edersek sadece estetik beklentisi olan hastalarda bile konkalar (havayı ısıtıp nemlendiren doğal burun etleri), sinüsler, kulak ya da boğazda eşlik eden sorunlar sıklıkla görülmektedir.

Burun fizyolojisi, sağlığı ve hastalıkları ve burnun kulak, boğaz, sinüsler ile olan ilişkileri etkileşimleri konusunda asistanlık eğitimi veren tek branş kulak burun boğaz hastalıkları branşıdır bu nedenle hastalarıma önemle sadece estetik beklentileri olsa bile bir kulak burun boğaz hekimi tarafından ayrıntılı değerlendirilmeden burun ameliyatı olmamalarıdır. Aksi takdirde benimde kliniğimde diğer branşalar tarafından fark edilmemesi nedeni ile yapmak zorunda kaldığım ikinci ameliyatlar gerekebilmektedir.

0 Yorum

Açıklama: Konuyla ilgili yorum ve düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz veya sormak istediğiniz soruları bize gönderin en kısa sürede cevaplayalım.

Doktora Sorun

Konuyla ilgili sorularınızı buradan bize gönderin en kısa sürede cevaplayacağız.

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar *

Loading...