Rinostetica 0505 334 41 57

BLOG

Çalışma Saatlerimiz : Pazartesi den Cumartesiye - 9:00 - 18:00

Blog

Burun Estetiği

Burun Estetiği

Burun estetiği burnumuzda doğuştan, yada sonra kazanılmış istenmeyen şekil bozukluklarının düzeltilmesine verilen genel addır. Burunda şekil bozuklukları gelişimsel, genetik olabildiği  gibi travma nedeni ile de olabilmektedir. Halen ülkemizde ve dünyada en fazla yapılan estetik ameliyat olup hasta memnuniyeti de diğer estetik ameliyatlara göre oldukça yüksektir. Burun estetiği kızlarda 16 erkelerde 17 yaşından itibaren yapılabilir. Daha erken yaşta istenen estetik ameliyatları genellikle sağlık için mutlak gereklilik yoKsa bu yaşlara kadar erteliyoruz. İleri yaşta burun estetiği konusunda ise herhangi bir sınırlama yoktur. Burun estetiği ameliyatları yapan cerrah yada hastanın durumuna bağlı olarak 1.5 ila 4 saat arasında sürer. Yıllar önce lokal anestezi ile de yapılan bir ameliyat olsa da günümüzde nerdeyse tamamen genel aneztezi altında yapılmaktadır. Ameliyattan sonra genellikle bir hastanede yatış süresi 1 gün olup aynı gün taburcu ettiğimiz hastalarda olmaktadır.

Burun estetiğinde ameliyat sonrası hastaları tedirgin eden 3 temel konu ağrı, morluk ve tampon konusudur.

Önceki yıllarda bez yapısında tamponlar nedeni ile alınırken ağrı kanama gibi sıkıntılar olmasına rağmen günümüzde silikon bazlı kanüller kullanmamız nedeni ile hastalar ameliyattan hemen sonra nefes alabilmekte ve çıkarırkende ağrı kanama olmadan çıkarabilmekteyiz.

Ağrı konusunda ise kişinin ağrı eşiğine göre değişebilmekle birlikte genellikle ya hiç ağrı olmamakta yada basit ağrı kesicilerle geçen ağrı olmaktadır

Morluk ise ikinci günde bazı hastalarda olabilmektedir. Bu konuda sanki özel cihazlar (ultrasonik rinoplasti, piezo rinoplasti, diamond rinoplasti, porselen rinoplasti) varmış gibi görüşler olsada bu durum ben ve yurt içi yada yurtdışından istişare yaptığım bu cerrahinin dünyada otörü (ustası) kabul edilen meslektaşlarıma göre de böyle bir cihaz yada yöntem yoktur. Şöyleki ameliyatttan sonra burun ve göz altlarında görülen morarma

1. Kişinin cilt yapısına

2.Genetik olarak belirlenen yumuşak doku ve damarsal yapısına

3.Hastanın pıhtılaşma mekanizmasına

4.Gereken cerrahi müdahalelere

5.Bayan hastalarda adet durumuna

6.Aspirin vs. ilaç alıp almamasına

7.Hastanın hormonal stabilitesine

8.Tansiyon durumuna

9. Verilen anestezi şekli ve süresine göre değişmektedir.

Görüldüğü gibi bu faktörler kullanılan cihazlardan bağımsızdır.

Bana göre ameliyattan sonra kanama yada morarma kullanılan cihazlara göre değil hastanın durumuna ve hekimin yeteneğine bağlıdır. Hastanın kanama eğilimi, tansiyon yada diğer olumsuz faktörleri olumsuz yönde etkilerken hekimin titiz çalışması bu komplikasyonları azaltacaktır.

Benim hastalarıma önerim burun estetiği yaptıracakken doktorun kullandığı cihaza değil doktorun tecrübesine ilgi alaka titizliğine dikkat etmeleridir.

Bloguma gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim.

0 Yorum

Açıklama: Konuyla ilgili yorum ve düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz veya sormak istediğiniz soruları bize gönderin en kısa sürede cevaplayalım.

Doktora Sorun

Konuyla ilgili sorularınızı buradan bize gönderin en kısa sürede cevaplayacağız.

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar *

Loading...